دانشجویان مقاطع ارشد برای گرفتن مدرک کارشناسی ارشد خود نیازمند یک مشاور برای انجام پایان نامه خود هستند. رشته های مهندسی و فنی با رشته های نظری تفاوت زیادی دارند. در نتیجه برای مشاوره پایان نامه ارشد باید فاکتورهای زیادی را در نظر گرفت.

نکاتی که برای اخذ پایان نامه باید به آن توجه شود

اولین و مهم ترین نکته انتخاب موضوع میباشد. موضوع باید با توجه به معیارهایی نظیر نیاز جامعه، در اختیار داشتن امکانات، داشتن دانش و علاقه و آینده شغلی تعیین می شود. باید توجه شود که بهتر است موضوع پایان نامه شما در مقاطع مختلف با هم فرقی نکند.

بررسی کنید که قبلا کسی در این زمینه تحقیق کرده است یا خیر. برای این منظور باید تمامی مقالات، کنفرانس ها، کتاب، گزارش تحقیق و مواردی مانند این را شناسایی کنید.

انتخاب استاد نیز بسیار مهم است. یکی از استادان که در زمینه مورد نظر از تخصص کافی برخورداراند را به عنوان استاد راهنما انتخاب کرده و پروپوزال خود را با ایشان درمیان بگذارید. در این جلسه بجز فرم کامل شده پیشنهادیه لازم است تا سابقه تحقیق را بطور کامل نزد ایشان ارائه کنید. همچنین اطمینان حاصل کنید که از نظر ظرفیت اخذ دانشجو ایشان بتوانند شما را بعنوان دانشجوی خود قبول کنند.

 

چه توصیه هایی باید درمورد پایان نامه ارشد جدی گرفته شود؟

پروپوزال پیش نویسی است که برای اخذ مدرک باید تکمیل کنید.  هدف از پروپوزال معرفی موضوع پایان نامه و توضیح اهمیت آن و تاریخچه موضوع میباشد.

در یک پروپوزال روش یا متد انجام پژوهش بررسی میشود.

شکل پروپوزال بنا بر هدفی که از آن دارید و یا به مقتضای رشته تحصیلی شما می تواند قدری متغیر باشد.

این نکته را در نظر بگیرید که حتما باید هفته ای یکبار استاد پروژه خود را ملاقات کنید و گزارش پیشرفت ارائه کنید. بر اساس قانون، دانشجو موظف است هر دو ماه یک گزارش پیشرفت کار نیز به دانشکده ارائه کند.

وقت خود را صرف پژوهش کنید تا مجبور به دوباره کاری نشوید و اشتباهات گذشته را تکرار نکنید.

نکات املایی و نکات مربوط به تایپ را حتما لحاظ کنید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 + دو =